صفحه اصلی درباره مرکز آموزشی گالری تصاویر تماس با ما ورود کاربران
منوی سایت
تقویم روز

یكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
آمار بازدید

بازدید امروز : ۰

بازدید این هفته : ۱۴۹

بازدید این ماه : ۱۳۱۶

آمار کل بازدید : ۴۶۷۴۶۸

افراد آنلاین : ۰ نفر

آی پی : ۳.۸۸.۲۲۰.۹۳

 صفحه اصلی محتوای آموزشی مشاهده محتوای آموزشی

 
اختلال نافرمانی مقاومت آمیز در کودکان و نوجوانان(O.D.D)
اختلال نا فرماني مقاومت آميز در كودكان و نوجوانان (O.D.D)
همه ي كودكان گهگاه رفتارهاي مخالفت آميز در برابر بزرگسالان از خود نشان مي دهند به خصوص وقتي كه خسته و گرسنه يا مضطرب و ناراحت اند. آنها ممكن است به مشاجره ونافرماني و مبارزه طلبي و دادن جوابهاي نامناسب در مقابل والدين وساير بزرگترها اقدام كنند. رفتارهاي مخالفت جويانه اغلب امري طبيعي در روند رشد كودكان و به خصوص در سنين 2تا 3 سالگي و نيز اوايل نوجواني به شمار مي آيند اما اگر رفتارهاي غير دوستانه و مخاصمه جويانه به طور مكرر و مداوم اتفاق بيفتد به گونه اي كه تعامل كودك با كودكان ديگر و نبز زندگي خانوادگي و اجتماعي و تحصيلي او را تحت تاثير قرار دهد اين مسئله ممكن است به يك نگراني جدي منجر شود.
در كودكان و نوجوانان مبتلا به اختلال) الگوي رفتاريخصمانهو مخالفت آميز و بدون روحيه ي همكاري كه به سمت منش مستبدانه پيش مي رود O.D.D)به طور جدي بر عملكرد روزانه ي كودكان و نو جوانان مبتلا تاثير مي گذارد.
نشانه ها
نشانه هاي اختلال نافرماني مقاومت آميز ممكن است شامل موارد زير باشد:
*كج خلقي و اوقات تلخي هاي مداوم
*مشاجرات بيش اندازه با بزرگترها
*مبارزه طلبي و خودداري از قبول خواست ها و مقررات بزرگترها
*تلاش عمدي براي آزار دادن و ناراحت كردن ديگران
*سرزنش ديگران به خاطر اشتباهات و بد رفتاري هاي خود
*حساسيت و زود رنجي بسيار
*عصبانيت و غضب مداوم
*صحبت كردن با لحني تنفر آميز و شرورانه در هنگام عصبانيت
*داشتن حس تلافي جويانه در مورد عملكرد ديگران
اين نشانه ها معمولا" در موقعيت هاي گوناگون بروز مي كند اما بيشتر در خانه و مدرسه مشاهده مي شود.
علل و عوامل
5 تا 15 درصد كودكان در سنين مدرسه به اختلالO.D.Dدچارند. علل به وجود آورنده ي اين اختلا ل    شناخته نشده است . اما برخي از والدين گزارش كرده اند كه اين كودكان در سنين خردسالي در مقايسه با خواهران و برادرانشان سخت گيرترو طلبكارتر بوده اند.البته عوامل زيستي و محيطي نيز ممكن است در بروز اين اختلال موثر باشند.كودك داراي علائم اختلال O.D.Dبايد مورد ارزيابي وسيع قرار گيرد زيرا ممكن است اين اختلال با اختلالاتي مثل كم توجهي ,بيش فعالي,
ناتواني در يادگيري, اختلالات خلقي(افسردگي و اختلالات دو قطبي) و اختلالات اضطرابي اشتباه گرفته شود.شايان ذكر است كه بهبود علائم اين اختلال بدون درمان اختلال باهم زيستن در اين گونه كودكان ممكن است دشوار باشد.
راه هاي درمان
درمان اختلال نافرماني مخا صمت آميز از طريق ارائه برنامه ي تربيتي مشخص به والدين براي مديريت رفتار كودكان, روان درماني فردي براي تاثير بيشتر بر مديريت رفتار و كنترل عصبا نيت ها وروان درماني خانواده براي بهبود ارتبا طات و شناخت رفتار درماني براي كمك كردن به حل مسئله و كاهش منفي گرائي و نيز آموزش مهارتهاي زندگي به منظور افزايش انعطاف پذيري و حس مدارا با همسن و سالان صورت مي گيرد.
توصيه هائي به والدين
تحمل كودكان مبتلا به O.D.Dممكن است براي والدينشان بسيار سخت باشد اما اين گونه والدين نياز به حمايت و درك بيشتر توسط ديگران دارند. پدران و مادران نيز مي توانندبا به كار گيري توصيه هاي زير به كودك يا نوجوانشان كمك كنند.
*زماني كه كودك يا نوجوانتان از خود انعطاف پذيري و روحيه ي همكاري نشان مي دهداو را تشويق كنيد و بر نكات مثبت رفتار او تاكيد كنيد.
*به او مهلت دهيد تا عيوب كار خود را برطرف كند و كارهاي مثبت انجام دهد.
*مبارزه را كنار بگذاريد واز جنگ قدرت دست برداريد. كارهايي را كه مي خواهيد كودكتان انجام دهد اولويت بندي كنيد. اگر مي خواهيد به خاطر بدرفتاري هايش او را به اتاقش بفرستيد زمان مشاجرات را محاسبه نكنيد و به او بگوييدكه اين زمان از وقتي شروع مي شود كه تو به اتاق رفتي.               * از افراد ديگر مانند مربي ورزش , معلم و مشاور و همسر خود در ارتباط با فرزندتان كمك بگيريد.
*فشارهاي رواني خود را از طريق انجام ورزش و حركات آرام سازي كاهش دهيد و مراقبتهاي لازم را در مورد خودتان انجام دهيد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
نظر دهید . . .           نظرات کاربران

 

 کلیه حقوق این سایت متعلق به دبیرستان شاهد معلم زنجان می باشد