صفحه اصلی درباره مرکز آموزشی گالری تصاویر تماس با ما ورود کاربران
منوی سایت
تقویم روز

یكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
آمار بازدید

بازدید امروز : ۱۳

بازدید این هفته : ۱۶۲

بازدید این ماه : ۱۳۲۹

آمار کل بازدید : ۴۶۷۴۸۱

افراد آنلاین : ۰ نفر

آی پی : ۱۸.۲۱۲.۹۰.۲۳۰

 صفحه اصلی محتوای آموزشی مشاهده محتوای آموزشی

 
گاز خنده آور!

گاز خنده آور!

مونوکسید دی نیتروژن یا نیتروز اکساید یا گاز خنده (N2O) یکی از ترکیبات نیتروژن می‌باشد که اولین بار در سال ۱۷۹۹ در دندانپزشکی استفاده شد. امروزه از آن در پزشکی برای القاء و ادامه بیهوشی‌مصرف می‌شود. این دارو همچنین بامقادیر مصرف کم به‌عنوان ضد درد دراعمال جراحی زنان و زایمان و برای اعمال‌جراحی که در آنها به بیهوشی کامل بیمار نیاز نیست، مصرف می‌شود.

نیتروژن اکسید (N۲O) گازی بی رنگ، بی بو و غیر قابل اشتعال است. N۲O سمی نیست اما خنده آور است.

یکی از موارد کاربرد N۲O در تقویت خودرو است

"همفری دیوی" ، دانشمند انگلیسی در 17 دسامبر سال 1778 در پنزانس در انگلیس بدنیا آمد. دیوی پسر ارشد خانواده اش بود که از طبقه متوسط جامعه بودند.

دیوی با "دیویس ژیلبرت" دوست صمیمی بود. بعدها ژیلبرت (رئیس جمهور جامعه سلطنتی) (30 1827) به او پیشنهاد داد که از کتابخانه اش استفاده کند و به او یک لابراتوار شیمی داد که در آن دوران بسیار نادر و عالی بود. او در آنجا با طبیعت گرما ، نور و الکتریسیته آشنا شد. او در لابراتوار کوچکش گاز نیترو اکسید(گاز خنده آور) را آماده و اسنشاق کرد و ادعا کرد که این گاز ، خواص بیهوش کننده دارد.

وی همچنین رئیس مؤسسه گازدرمانی "تامس بدوز" در کلیفتن شد

مادر يك پسر 13 ساله در «ليك السينور» به جرم تهيه گاز خنده آور براي جشن تولد پسرش بازداشت شد.«ماريا آنتونيا مندز» كه اين گاز را در اختيار دوستان پسرش قرار داده بود باعث شد اين نوجوانان از مدرسه غيبت كرده و در خانه بمانند.پس از گزارش غيبتهاي مكرر گروهي از دانش آموزان، پليس تحقيقات خود را آغاز كرد، تا سرانجام مقداري از اين گاز را نزد اين دانش آموزان يافت.به گفته پليس، اين نوجوانان بادكنكهايي را با اين گاز پر كرده و سپس آن را استنشاق مي كردند.اين مادر 28 ساله به جرم به خطر انداختن اين نوجوانان بازداشت شده است.

محققان شهر برمن آلمان موفق به اثبات اين مطلب شدند که پلاک دندان شباهت کاملي با گل و لاي، حداقل از نظر ساکنانش دارد. باکتري هاي موجود در اين زيست لايه قارچي، قادرند به جاي اکسيژن نيترات بزاق را تنفس کنند و از جمله گاز خنده آور توليد کنند.

به گفته شرايبر غلظت اکسيد نيتروژن (گاز خنده آور) از نظر فيزيولوژيکي مهم است. معلوم شده است که اکسيد نيتروژن رگ هاي خوني را متسع مي کند، بدين ترتيب باعث کاهش فشار خون مي شود و علاوه بر اين به عنوان ماده سيگنال در سيستم عصبي و ايمني عمل مي کند. مقدار گاز خنده آور توليد شده در پلاک دندان خيلي کمتر از آن است که موجب تغيير خلق و خو  شود يا حتي تأثير بيهوش کنندگي داشته باشد.

دنيتريفيکاسيون از جمله در زمين اشباع از آب يا گل ولاي کم اکسيژن رخ مي دهد و به ميکروارگانيسم ها براي کسب انرژي حاصل از سوخت و ساز کمک مي کند. ماده آغازين نيترات هم در بزاق انساني در غلظت هاي بالا يافت مي شود. تاکنون هنوز اين امر که آيا در دهان تنفس نيترات رخ مي داد يا نه، بررسي نشده بود. شرايبر، اشتيف و همکارانشان اين تئوري را آزمايش کردند و پلاک دندان و هواي داخل حفره دهاني آزمودني ها را که حداقل 24 ساعت دندان هاي خود را مسواک نزده بودند، تجزيه و تحليل کردند. به گزارش محققان در مجله «BMC بيولوژي» در حقيقت در حفره دهاني شرکت کنندگان گاز خنده آور همواره آزاد مي شود. پس از اينکه شرکت کنندگان کمي آب چغندر قرمز غني از نيترات را نوشيدند، ميزان توليد آن افزايش يافت. برعکس غلظت آن پس از اينکه شرکت کنندگان دندان هاي خود را مسواک زدند، کاهش يافت. اندازه گيري با سوندهاي ظريف، آزمايش هاي مواد غذايي با ايزوتوپ نيتروژن سنگين 15 و سرانجام هم اثبات همه ژن هاي ضروري تأييد مي کنند که ميکروب ها نيترات را تنفس مي کنند.

به گفته شرايبر شايد در اکوسيستم انساني هنوز کشف هاي مشابهي براي انجام دادن باقي مانده باشد. فعاليت جامعه باکتري ها اغلب بسيار متنوع تر از آن است که با دانش ما درباره فعاليت برخي از انواع باکتري ها متعلق به اين جامعه  قابل پيش بيني باشد.

گروه حرفه و فن

 

 

نظر دهید . . .           نظرات کاربران

 

 کلیه حقوق این سایت متعلق به دبیرستان شاهد معلم زنجان می باشد